ת מקצועיות ברמלה ממוקמת במישור חוף יהודה שבמישור החוף הדרומי, ומשתייכת למחוז המרכז. רמלה גובלת עם לוד, ניר צבי וצריפין בצפון, הישובים מצליח וישרש בדרום, נס ציונה, באר יעקוב ונצר סירני במערב, הישובים אחיסמך, כפר דניאל וגמזו במזרח. מקור שם העיר "רמלה" הוא מהכינוי בערבית "מדינת אל רמלה" ובתרגום לעברית "עיר החולות", כיוון שהעיר נבנתה על דיונות חול (רמל رمل בערבית), אך ישנה גם השערה נוספת כי מקור השם הוא מעיר יהודית שהייתה קיימת באותו המקום ולה שם זהה בארמית. רמלה נחשבת לעיר הקולטת עליה, ובה מיזוג של כל העדות מכל העליות.

יוקר הדירות בארצנו הקטנה

 

לאחרונה אנו עדים לגל תקשורתי נרחב בגין יוקר הדיור בארצנו, לא פלא שבבחירות האחרונות מפלגות רבות התייחסו לכך במצע שלהם.

ההבנה שבכדיי לקנות בית בישראל מצריכה בממוצע 131 משכורות (ממוצעות במשק) גורמת לרבים מאתנו להבין ש"החלום" אשר נקרא דירה בתקופה בה אנו חיים מתרחק יותר ויותר.

אם נסתכל ב 4 שנים האחרונות מחירי הדירות קפצו ב 43% , כלומר בחישוב מהיר ב 2008 היה צריך בממוצע 108 משכורות בכדיי לרכוש דירה בישראל.

לדעת רבים מהתחום גם אם אכן תהיה ירידה במחירי הדיור זה יהיה באחוזים בודדים ולא בעשרות אחוזים כמו שהיינו מייחלים, כי בל לנו לשכוח שמרבית הדירות ממושכנות – כלומר בבעלות הבנק, ומיותר לציין בסכומים גבוהים והסיכוי שהבנקים יתנו לכך יד אפסי.

לעניות דעתי הבועה הזאת "תתפוצץ" בסופו של דבר מכמה סיבות:

• הקושי של זוגות צעירים להשיג הון ראשוני

• ההון העצמי בשביל לקבל משכנתא גבוה מאוד

• אי עמידה בהלוואות/ משכנתא שביצעו רוכשיי הדירות עד כה

חשוב לי להדגיש באומרי ש"הבועה תתפוצץ" אין זאת הכוונה שמחירי הדירות ירדו בצורה משמעותית, ממש לא, כוונתי הייתה שחייב להיות פה שינוי כי המצב כיום יכול לגרום להיווצרות פערים גדולים בין המעמדות בארצנו הקטנה ואף לכאוס. נקודה למחשבה!

 

מגמות בשוק הנדל"ן

 

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה מעניינת- עליית מחירי נדל"ן בשיעורים גבוהים מהמקובל בענף בעולם. סיבות לכך יש המון: תכנון לקוי בכל הנוגע למספר יחידות בנייה, בירוקרטיה ממשלתית בנוגע להוצאת היתרי בנייה וכוח אדם לענף הבנייה, סביבת ריבית נמוכה, מספר קרקעות מוגבל בין חדרה-לגדרה- איזור בעל רמת ביקוש גבוהה מאד ועוד.

ללא ספק עליית המחירים גרמה לזוגות רבים להגיע למצב שללא תמיכה כספית נאותה לא יוכל לרכוש דירה- שגם לאחר מכן יצטרכו להיעזר במשכנתא של מאות אלפים על מנת לרכוש דירה באזור סביר וטוב.

הציפיות לירידת מחירים בעיקר לאחר הבחירות האחרונות מובנות לנוכח ההבטחות של המפלגות השונות שחרטו על דגלם את הרצון להורדת מחירי הנדל"ן –אולם, שוק הנדל"ן מכיל בתוכו המון גופים אינטרסנטיים שמעוניינים בשמירת הסטאטוס קוו: המדינה המרוויחה הון ממיסי נדל"ן, הבנקים שנהנים מלווים בסכומים גבוהים ולהרבה שנים, קבלנים שחלקם קנו קרקעות בתקופת השפל ושמוכרים דירות כעת בתקופת השיא. מה גם שחשוב להבין שקריסת מחירים תוביל לשפל כלכלי ברוב תחומי החיים במדינה- וזו אחת הסיבות שהמדינה במדיניות שהיא מובילה לא ממש מעוניינת בירידת מחירים קצרה וחדה – אלא כזאת שתהיה ארוכת טווח ומבוקרת.לצערי, אין אני מאמין שירידת מחירים תתרחש בתקופה הקרובה- אלא ירידה איטית לאורך שנים- וזאת רק בסיוע ובהובלת מדיניות ממשלתית חדשה ועקבית שבראשה: דחיפת פרויקטים של פינוי-בינוי, תמ"א 38, הסרת חסמים בירוקרטים, הקצאת כוח אדם לענף הבניין, העלאת הריבית במשק, מחירי מקסימום של קרקעות במכרזים ועוד.תמונה: תחומי הספורט, הדרכות והכשרת מאמנים.